eEksperimenti – Moderno poučevanje naravoslovja in tehnike z uporabo fleksibilnega merilnega sistema z odprtokodnim programjem

Dejan Križaj, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko

Na delavnici bomo predstavili projekt eEksperimenti, namenjen nadgraditvi pouka naravoslovja in tehnike na srednjih (in delno tudi osnovnih) šolah s spletno platformo, ki omogoča izvajanje realnih eksperimentov. Spletna merilna platforma omogoča izvajanje realnih eksperimentov preko spletnih aplikacij z uporabo zmogljive merilne kartice in senzorjev. Eksperimenti tako lahko služijo kot e-storitev v demonstracijske in izobraževalne namene. Aplikacije omogočajo kreativno izvajanje eksperimentov, ki jih uporabniki lahko tudi sami spreminjajo in nadgrajujejo. Osnovne aplikacije podpirajo uporabo naprave kot osciloskopa, generatorja električnih signalov poljubnih oblik ter kot merilnika napetosti in toka. V okviru projekta nameravamo izdelati še dodatne aplikacije z različnimi senzorji, kar bo omogočalo merjenje pospeškov, svetlobnega toka, temperature, pritiska … S tem bomo zajeli velik del vsebin naravoslovnih predmetov v osnovnih in srednjih šolah. Vse aplikacije bo mogoče izvajati na različnih operacijskih sistemih (Windows, Linux, iOS, Android), saj bo uporabnik za izvajanje potreboval le spletni brskalnik. Merilno platformo lahko uporabljamo neposredno na mestu izvajanja eksperimenta pa tudi kot eksperiment na daljavo.Projekt eEksperimenti bo tako obogatil in nadgradil načine poučevanja naravoslovja in tehnike ter dodatno motiviral učence za ti dve področji.

Kategorija: Delavnice