Elektronska pripomočka za pomoč učencem s težavami pri branju in pisanju

Gregor Skumavc, OŠ Poldeta Stražišarja Jesenice

Delež učencev, ki imajo težave pri branju in pisanju se v zadnjih letih vztrajno povečuje. Disleksija se kot vodilna težava na področju branja in pisanja omenja na vseh nivojih šolanja kot tudi v odrasli dobi. Kljub vedno večim potem pridobivanja znanja (e-učbeniki, multimedijski viri ipd.), učenje preko branja in izdelava zapiskov še vedno predstavljata pretežni del izobraževalnega procesa. Ker je uporaba računalnika dandanes samoumevna v obdobju šolanja, imajo učenci s težavami branja na voljo enostaven pripomoček, ki jim lahko znatno olajša branje na zaslonu računalnika. Predstavili bomo delovanje programa T-bar, ki nadomešča bralno ravnilce za uporabo na zaslonu. Z njim učenci lahko zmanjšajo kontrast med podlago in besedilom in si poenostavijo sledenje besedilu v kateremkoli programu. V drugem delu bomo predstavili didaktične možnosti uporabe pametnega pisala za urejanje zapiskov ter izdelavo pencastov, s katerimi učitelji lahko konkretno pojasnjujejo reševanje matematičnih postopkov, urejanje formul ipd. Z uporabo pametnega pisala učenci (ob predhodnem soglasju učiteljev) lahko posnamejo razlago, s čimer ne zamudijo ničesar, posnetek pa si lahko neštetokrat ponovno predvajajo.

Kategorija: DEMO, Petek, Program