Predstavitev sodelovanja učencev 9. razreda Prve OŠ Slovenj Gradec v projektu Uvajanje in uporaba e-vsebin in e-storitev

Sašo Herlah, Prva OŠ Slovenj Gradec

V projekt Uvajanja in uporabe e-vsebin in e-storitev v projektih e-učbeniki s poudarkom naravoslovnih predmetov v OŠ in e-šolska torba smo vključeni učenci 9. razreda in učitelji različnih predmetnih področij Prve OŠ Slovenj Gradec. V uporabo smo dobili tablične računalnike z Androidom za učence in učitelje. Učenci so z odprtostjo sprejeli uporabo tablic in e-učbenikov pri pouku. V prvem letu projekta (lansko leto) so bili e-učbeniki v nastajanju, zato smo imeli v začetku pri njihovi uporabi nekaj težav, ublažili smo jih s tem, da smo na spletu v trgovini poiskali uporabna orodja (aplikacije), ki smo jih uporabili pri pouku. V čem je prednost uporabe e-učenikov? Poleg besedil in slik ponujajo animacije in video posnetke poskusov, katere si lahko učenci v učbeniku poljubno ogledujejo, ustavljajo in ponavljajo, v učilnici pa jih je težje izvajati in večkrat ponoviti. Interaktivne vaje se generirajo vedno znova in omogočajo večkratno reševanje in preverjanje rešitev, kot bi vsakič reševal drugo nalogo. Tudi učitelji imamo svojo vlogo, izvajamo načrtovane vzorčne učne ure z uporabo tabličnih računalnikov. Te ure so odprte vsem vedoželjnim sodelavcem v projektu in drugim učiteljem, ki jih zanima uporaba tablic. Prav tako izvajalci povabimo svetovalce Zavoda za šolstvo RS za posamezno predmetno področje, da si ogledajo pouk z uporabo tabličnih računalnikov in po izvedbi skupaj analiziramo uro.