Tablica zaživela na Gimnaziji Novo mesto

Anita Nose, Gimnazija Novo mesto

Naša šola sodeluje v pilotnem projektu Uvajanje in uporaba e-vsebin in e-storitev. Projekt nam je v začetku omogočil tablice za en oddelek prvega letnika. Začeli smo z ozaveščanjem varne rabe interneta pri dijakih in določili pravila uporabe tablic kot učnega pripomočka pri pouku. Tim šestih učiteljev je začel počasi, a vztrajno vpeljevati novosti, ki jih nudi tablica pri pouku. V začetni fazi vključevanja v pouk smo veliko časa namenili pripravi na pouk, iskanju in primerni izbiri gradiv ter orodij, učenju uporabe novih orodij, pripravi gradiv … Gradiva smo zbirali v svojih spletnih učilnicah, ki smo jih v času projekta zelo obogatili. Brez dobre tehnične podpore bi bil projekt zelo otežen. Na začetku tako dijaki kot profesorji še nismo bili vešči njihove uporabe, zato so začetne ure potekale ob prisotnosti tehnične podpore. S časom pa smo se nekatere tehnične težave naučili odpraviti tudi sami. Pouk s tablicami je bolj dinamičen, usmerjen predvsem v dijaka in njegovo aktivnost, kar pripomore tudi k večji motivaciji. Njihova uporaba omogoča takojšnjo povratno informacijo učitelju. Pri vključevanju tablic v pouk se držimo načela zmernosti, ne vedno in ne celo uro, temveč takrat, ko tablica prinese dodano vrednost pri pouku. Moramo pa se zavedati, da tehnologija ne more nadomestiti učiteljeve razlage in pristne komunikacije med učiteljem in dijakom. Projektni tim na šoli predstavlja tudi podporo in pomoč ostalim učiteljem pri vpeljevanju e-vsebin in e-storitev pri pouku.