Pot uvajanja in uporabe e-vsebin in storitev na Šolskem centru Novo mesto, Srednji elektro šoli in tehniški gimnaziji

Dragica B. Banović, Šolski center Novo mesto, Srednja elektro šola in tehniška gimnazija

V preteklem šolskem letu se je Srednja elektro šola in tehniška gimnazija Šolskega centra Novo mesto vključila v projekt Zavoda RS  za šolstvo  Uvajanje in uporaba e-vsebin in storitev. Na skupno pot se je sočasno podala s štirinajstimi pilotnimi šolami (tako osnovnimi šolami kot gimnazijami) s celotnega območja Republike Slovenije, ki so kot glavno orodje prejele tablične računalnike, s katerimi je vsaka šola opremila pilotni oddelek.
Danes tako že drugo leto z dijaki tretjega letnika tehniške gimnazije testiramo nastale e-učbenike s področja naravoslovja (kemije in matematike)  kot tudi druga e-gradiva, ki nastajajo. Sproti raziskujemo knjižnico različnih programov in apletov s ciljem poiskati take, ki bi na eni strani delovali kot motivacijsko sredstvo, na drugi strani pa učiteljem omogočali razvoj kritičnega mišljenja pri dijakih kot tudi doseganje višjih taksonomskih stopenj vedenja.
Glavna pridobitev projekta zagotovo niso bili le tablični računalniki in e-gradiva. Pogled nazaj, na realizirane učne situacije, razkriva timsko delo učiteljev in sodelovalno učenje dijakov. Timsko delo učiteljev se je odražalo v izmenjavi idej in izkušenj. Sodelovalno učenje med dijaki pa je bilo v pomoči drug drugemu pri delu s sodobno IKT. Sodelovanje med dijaki in profesorji je potekalo brez zadržkov, učili so se drug od drugega. To je glavni dosežek, ki smo ga dosegli na poti uvajanja in uporabe e-vsebin in storitev – znati delati v timu.