Šolske tablice

Emica Škrinjar,  OŠ Selnica ob Dravi

Naša šola je že drugo leto vključena v e-projekt, kjer uporabljamo iPade. Ugotavljamo, da se zgodovina ponavlja. Pred približno sto petdesetimi leti je izšel članek F. Stergarja o šolskih tablicah in njihovem namenu, uporabi, materialni sestavi in tudi ceni. S tem projektom smo dobili priložnost uporabljati sodobne tablice pri pouku. Učenci so primerjali tablice izpred sto petdeset let z današnjimi. Še posebej sta nas zanimali uporabi pri pouku zgodovine, kjer smo si izbrali temo miselnih vzorcev, in pri geografiji, kjer smo se posvetili rabi zemljevidov in slikovnega gradiva pri pouku. Pri delu smo uporabljali našo spletno učilnico. Pri zgodovini smo oblikovali miselne vzorce na klasičnih in sodobnih tablicah, ugotavljali smo razlike in jih ovrednotili. Učenci morajo znati miselne vzorce razložiti sošolcem, učiteljem in opazovalcem pouka. Tako se naučijo nastopanja pred publiko. Pri geografiji smo slikovno gradivo in zemljevide uporabljali v vseh komponentah učne ure. Predstavitev temelji na prikazu konkretnih primerov pouka. Spremljali smo delo in preverjali doseganje učnih ciljev ter usvajanja digitalne pismenosti. Evalvirali smo posamezne ure in prišli do različnih zaključkov. Med učenci sedmih razredov smo izvedli še anketo, kjer so izrazili svoje mnenje o uporabi sodobnih tablic. Zmogljivost zgodovinskih in današnjih tablic je odvisna od spretnosti in sposobnosti uporabnikov.

Kategorija: Petek, Program, Sejem DajDam