Domače branje v e-okolju

Monika Kovačič,  I. OŠ Žalec

Pri pouku opažam, da je učence vedno težje spodbuditi, da bi za domače branje z zanimanjem prebrali klasična dela slovenskega leposlovja (npr. Cankarjeve, Tavčarjeve, Vorančeve črtice). Zato sem razmišljala, kako bi učencem ta dela leposlovja približala, da bi jih (pre)brali in da bi bila obravnava domačega branja učinkovita ter konstruktivna. Poskusila sem z domačim branjem v e-okolju, ker jim je uporaba sodobne tehnologije blizu, ker jo radi uporabljajo, ker se jim zdi vse, kar je povezano z njeno uporabo, zanimivo, jih pritegne. S tem namenom sem pripravila spletno učilnico za učence 9. razreda, v kateri so povezave do prosto dostopnih elektronskih knjig (E-knjiga.si), do katerih so učenci dostopali in jih prebrali. Tudi obravnava domačega branja je bila zastavljena v e-učilnici, z manj običajnimi nalogami, pri katerih so izmenjevali mnenja pred in med branjem ter po njem. Oblikovali so skupni dnevnik branja, pripraviti pa so morali tudi (e-)gradivo za zaključno obravnavo v šoli. V šoli smo pregledali opravljeno delo, pri tem pa ni bila v ospredju učiteljeva povratna informacija ob preverjanju prebranega, ampak učenčeva, saj so s sodelovalnim učenjem v e-okolju aktivno soustvarjali učno okolje in gradivo. Šlo je za kombinacijo samostojnega sodelovalnega dela (učenja učencev od učencev/s pomočjo učencev) s podporo IKT.

Kategorija: Petek, Program, Sejem DajDam