E-listovnik kot instrument podpore pri poklicni orientaciji učencev osnovne šole

Boža Jazbinšek, OŠ Dobje

Med nalogami osnovne šole je tudi pomoč učencem pri pripravi na nadaljnje izobraževanje in vstop v svet dela. Pri tem sodelujejo vsi strokovni delavci, posebej svetovalna služba v okviru poklicne orientacije. Tu se učenci učijo prepoznavati svoje osebnostne lastnosti in značilnosti, vrednote, predstavljati in utemeljevati svoja stališča, sprejemati in podajati kritiko in kar je najpomembnejše – prevzemati odgovornost za svoje odločitve. Glede na to, da naša šola sledi trendom e-kompetentne šole, smo pri poklicni orientaciji pričeli z uporabo orodja (spletnega okolja) Mahara. Nekoč papirnate mape Zavoda za zaposlovanje je zamenjal e-listovnik (elektronsko okolje), ki učencem omogoča njim všečen način komuniciranja. Mahara za poklicno orientacijo pomeni zbirko dosežkov, izdelkov, razmišljanj, spoznanj in refleksij, ki se nalagajo skozi daljše časovno obdobje. Forumi in pogledi omogočajo, da posameznik dobi informacijo o tem, kako ga vidijo drugi (sošolci, učitelji tudi starši, ki so vključeni v del procesa). Učenec dobiva povratne informacije kritičnih prijateljev v različnih situacijah, kar mu omogoča, da si ustvari realno sliko o sebi, najde svoja močna področja, jih nadgradi in se lažje odloči za nadaljnjo poklicno pot.

Kategorija: Petek, Program, Sejem DajDam